Záhady Poklady Literatura Zajímavosti Království Slovník Hudba Kdo jsem


Arabové chyceni při hledání zlata na archeologických vykopávkách

Autor: Yehudah Lev Kay
(Arutz Sheva – Israel National News, česky na www.eretz.cz)

Důstojníci pohraniční policie přistihli ve čtvrtek sedm Arabů z východního Jeruzaléma, kteří se pokoušeli kopat zlato v místě ,kde probíhá archeologický průzkum u tzv. „Citrusové studny“ u Bejt Šemeše (Beit Shemesh).

Podezřelí budou obviněni z neautorizovaných vykopávek v prostoru, kde probíhá archeologický průzkum, což je obvinění, které může vynést trest až 5 let vězení.
Podle policejních zdrojů bylo sedm osob zadrženo, když hledaly legendární zlatý poklad, který má být zakopán v okolí vesnice Jiši (Yishi). V prostoru archeologického výzkumu se nalézají pozůstatky z římského období a spolu s nimi také pozdější studně z křižáckého období. Policie přistihla hledače pokladu s vybavením pro vykopávky, včetně lopat, nádob na vykopanou zeminu, reflektory, žebříkem a generátorem, jehož pomocí měla být zprovozněno čerpadlo na vyčerpání vody ze studně.
Archeologičtí zloději byli také pověrčiví, protože si sebou vzali i knihu se zaříkavacími formulemi v nichž jsou obsaženy i súry z Koránu. K tomuto vybavení se vyjádřili v tom smyslu, že se jedná o ochranu před démony, kteří se nalézají v hlubinách země.
Přestože lidé ze skupiny ujišťovali policii, že přišli čerpat „svatou vodu“ ze studně, vykopávky, které provedli na dně studně, je usvědčily z jiných úmyslů.
Amir Ganor, vedoucí archeologického výzkumu, řekl, že se nejedná o první pokud hledačů zlata ve studni a zdůraznil, že kopání v místech, kde probíhá archeologický výzkum bez povolení, je v rozporu se zákonem.
Podezřelí byli vyslechnuti na policejní stanici v Bejt Šemeš a následně propuštěni na kauci. Policie předpokládá, že obvinění proti nim budou vznesena behem několika dnů.

hm

Ochrana starých artefaktů záhrobními silami
Zpět