Záhady Poklady Literatura Zajímavosti Království Slovník Hudba Kdo jsem


Opevnění ostrova Samos & Na Kypru objevili 2350 let starý vrak lodi

Tak jako na Rhodosu i na řeckém ostrově Samos lze spatřit různě velké či malé betonové pevnůstky určené na obranu proti Turecku. Už při příjezdu z letiště jsem zahlédl poblíž jednoho průmyslového podniku nedaleko jeřábu veliké betonové vejce se střílnou , bohužel se mi jej nepodařilo vyfotografovat. To bylo ale signálem , že ostrov bude těmito stavbami chráněn. On je spíše jimi doslova poset.



Za mého krátkého pobytu jsem měl čas pozorovat tři lokality . Prvním bylo letiště. Na plážích u Ireonu se vyskytovaly dvě pevnůstky tohoto typu, které na sebe vzájemně viděly.



Pevnůstky vypadaly velmi zranitelně a viditelně, a zjevně nepoznaly tzv. kontinuální lití betonu.



Celá situace jednoho z „dvojčat“ vypadala takto:



O kus dále můžeme spatřit příčinu opevnění (tedy kromě toho, že jsme jsme pouhých 1500 metrů od území Turecka)…



A tou příčinou je letiště…



V těch malých pevnůstkách na pobřeží to uvnitř vypadá asi takhle…





Nechybí primitivní náměrné tabule ani těžce naolejované lafety kulometů. Na pobřeží se nachází i další primitivní pevnůstky:



Kdo by si ale pomyslel, že to je vše, těžce by se mýlil. Poblíž jednoho nevinného studia, které využívá i jistá cestovka z Brna můžeme spatřit takovýto průhled.



Ten nevinný kopeček se zblízka začne jevit asi takhle:



Teď se vrátíme kousek do minulosti a máme tu zříceninu hradu Logothetis , jenž v roce 1824 byl sídlem štábu řeckých vzbouřenců proti turecké nadvládě.



Samotné místo hradu je nejstarší akropolí Sámu sahající až do předhistorických dob.



Byla tu i raně křesťanská bazlika.



Ale zpátky k „modernějšímu“ opevnění. Ona totiž akropole Logothetis castle ukrývá například tohle (je to zase jiný typ bunkru či zodolněné garáže než u nedalekého Ireonu).







Do bunkru se kromě velkých vrat vstupuje i takto:



Bunkr není osamocen, špatná fotka směrem dolů k moři:



Sámos byl vždy horkou půdou- zvedneme-li hlavu k sámoským hřebenům spatříme Polykratovy hradby, které byly kdysi dlouhé 6220m. Dodneška se některé části velmi dobře zachovaly , bývalo tu 35 pevnůstek po celé délce a 12 bran či východů. Polykrates byl prvním tyranem, který roku 540 před Kristem dosáhl trvalejší vlády nad větší oblastí. Takže opevnění jeho ostrova stavěli podle Heródóta (3,39) po prohrané námořní bitvě Lesbosané. Pravděpodobně roku 515 byl zavražděn, kteroužto věc si ovšem způsobil vlastní dychtivostí po moci a majetku. O věci nás zasvěceně v kotlině české informuje se zpožděním pouhých dvatisícedevadesátipěti let kališnický kněz Vavřinec Leander Rvačovský z Rvačova v mravokárném spisu Masopust. Zásadní chybou Polykrata bylo, že se ze své pevnosti nechal vylákat.





A tak jako pod slupkou nových vrstev se skrývají vrstvy staré a tak i ve vnitrozemí číhají další vstupy do bunkrů.







Na Kypru objevili 2350 let starý vrak lodi


Potápěči zapisují nalezené amfory.

Podmořští archeologové objevili u pobřeží Kypru trosky starověké obchodní lodě, která vezla vzácné amfory s vínem. Podle vědců patří vrak, pocházející ze 4. století před naším letopočtem, k nejlépe zachovalým exemplářům z této doby, napsala agentura AP.

7. 6. 2008 20:33 - NIKÓSIE
Loď spočívá na mořském dně v hloubce 45 metrů asi 2,5 kilometru od jižního pobřeží ostrova. Potápěči z ní na hladinu vynesli zatím jen několik z odhadovaných 500 terakotových amfor, které jsou pod vrstvou písku ve vraku ukryty.



V amforách se ve starověku převážely tekutiny, jako je víno, či olivový olej. Nádoby patří k typu, v nichž se dopravovalo červené víno z egejského ostrova Chios, a odborníky jsou řazeny mezi jedny z nejkvalitnějších a nejvzácnějších.



Podle kyperského památkového úřadu má objev velký význam a pomůže vědcům prohloubit znalosti o námořním obchodu v Egejském moři a ve východním Středomoří.

Zdroj: ČTK/AP

! Dovolená na Kypru !


© Milan Zacha Kučera 2009

Přečtěte si také : Mystéria ostrova Samos a Pozoruhodnosti ostrova Rhodos

Nebo také: Ostrov Zjevení alias Apokalypsy svatého Jana Theologa Patmos nebo Dobové líčení antického poltergeista 1. století před Kristem

Zpět