Záhady Poklady Literatura Zajímavosti Království Slovník Hudba Kdo jsem


Vaříme s Jeseněm

Pastináková polévka Sherlocka Holmese

Traduje se, že tuto polévku pojídal Sherlock Holmes na blatech, když v přestrojení pobýval ve staré megalitické stavbě, sledujíc situaci kolem blat a lorda Baskervilla…

Je třeba mít tré základních surovin, dobře očištěných. 3 pastináky , 3 brambory a malou cibuli.
Cibuli nakrájíme na slabá kolečka a osmažíme na dvou polévkových lžicích oleje.
Pastináky a brambory mezi tím zsekáme na objekty kvadratického tvaru, s hranou ne delší jednoho centimetru.
Do hrnce obsahujícího 1,2 litru vody vrazíme krychličky pastináků a brambor a počneme zprudka vařit, posolíme . Do tohoto hrnce také přesuneme osmažená kolečka cibule, tuk okapeme zpátky na pánev neb nám ještě poslouží.
Když obsah hrnce změkne, doplníme jej na zbytcích tuku na pánvi osmaženou pohankovou krupicí.
Pro tyto účely postačí tři polévkové lžíce.
Poté opět povaříme. Před samotným podáváním je třeba polévku zsypat zelenou petrželkou a strouhaným sýrem cheddar .

Osoby s tímto jídlem experimentující může překvapit jemná nasládlá chuť, k tomu je třeba dodat, že pastinák sloužil dříve v dobách, kdy cukru nebylo a med byl příliš drahý jako sladidlo chudých.
Ovšem největším zastáncem pastináku byl císař Tiberius, Keltové a Indiání (ti už v roce 1609 ukradli jeho zásoby z anglických lodí a jali se jej zuřivě pěstovat).


Ryba svatého Petra s parmezánem a bazalkou

S totožností oné „Petrovy ryby“ je to poněkud zamotanější. Na tento titul si totiž dělají zálusk hned čtyři ryby sladkovodní a jedna mořská- neméně zajímavá:

Běžná ryba sv. Petra :Tilapia zillii , hebrejsky Adadi 30 cm

Galilejská ryba sv. Petra : Sarotherodon galilaeus,Mango Tilapia , hebr. mušt abjad 38 cm

Tristramova ryba sv. Petra: Tristramella simonis simonis , hebrejsky marmur, 25 cm

Jordánská ryba sv. Petra : Oreochromis aureus, hebr. mušt lubad , modrá tilápie, izraelská tilápie 35 cm

Pilobřich ostnitý : tzv. Sv.Petr, anglický název: John Dory,latinský název: Zeus faber


Je jisté, že Ježíš nakrmil zástupy a jídal tyto ryby : lavnum a tilapii a sardinku opsarion. Takže by se zdálo, že k rybě svatého Petra má nejblíže tilapie – a můžeme si vybrat mezi běžnou, galijskou a modrou. Tilapie se v poslední době stala v Africe náhodou likvidátorem malárie (Anopheles gambiae každý rok 300 mil. onemocnění, 0,5 mil. mrtvých). V průzkumu placeném firmou Toyota v Keni se náhodou zjistilo, že nejen nasytí tisíce hladových Afričanů, ale také sama zničí tisíce larev komárů přenášejících malárii. Také takový malý – skoro biblický zázrak.



Pak tu máme ještě Tristramovu rybu a pilobřicha.


Pilobřich je jednou z nejkrásnějších a nejdelikátnějších mořských ryb, jeho maso má také tomu odpovídající cenu. Ne nadarmo se mu říká – Král sleďů. Nás, ale zaujme falešné třetí oko. K tomu prý podle legendy přišel tak, že jej na pokyn Ježíše ulovil rybář Šimon, tedy Petr, když jejich spolek potřeboval zaplatit synagogální daň. Měla v ústech minci, jak to bylo předpovězeno. V místě, kde se jej svatý Petr dotkl, když vyjímal minci, pak prý vzniklo ono třetí oko. Anglický název pro pilobřicha je také enigmatický - John Dory – je totiž strážcem brány (myslí se nebeské).


A nyní k vlastnímu receptu : Filety z běžné ryby svatého Petra (viz výše) osolíme z obou stran a vymačkáme na ně citrón. Rybu po té smažíme z každé strany na rozpáleném oleji přibližně 90 sekund. Nastrouháme parmezán a přidáme k němu nadrobno nasekaný česnek a bazalku. Poměr ingrediencí je 4:2:1. Touto směsí pak zasypeme Petrovu rybu a 60 sekund dosmažíme z každé strany. Ježíšovi učedníci měli podle všeho k rybě obyčejný chleba, my můžeme zkusit například brambory upečené v troubě.

Řepo-pastináková alianční polévka

4 malé červené řepy spolu se 7 malými pastiňáky a jednou kostkou kuřecího bujónu a 3 kuličkami nového koření a přiměřenou dávkou malého pepře vaříme zprudka 20 minut v hrnci s cca 2 litry vody. Na pánvi zesklovatíme na tuku jednu velkou cibuli a přidáme ji do vřící polévky. Polévku necháme zchladnout a poté ji přemístíme do mixéru- kde ji krátce na hrubo umixujeme. Poté ji přemístíme do hrnce a doplníme jednou 12 % smetanou. Krátce ohřejeme při podávání. Jako přílohu pod talíř vstrčíme jeden až dva křupavé toustové chleby.


Židovský boršč s masem – recept z Polska

· 1,75 l vody
· 0,6 kg hovězího předního nakrájeného na rozumně velké kousky
· 2 střední řepné bulvy nastrouhané na struhadle
· 1 větší pokrájená cibule
· 2 rozetřené stroužky česneku
· 0,5 lžičky soli
· 1,5 lžičky cukru
· 2-3 lžičky šťávy z citrónu
· 1 rozšlehané vejce

Je třeba naházet pokrájené maso do hrnce a zalít vřící vodou a pak nechat dvě minuty projít varem. Poté odstavit. Pak přidat červenou řepu, cibuli a vařit dvě hodiny. Na konci přidat cukr, citronovou šťávu a vaříme ještě čtvrt hodiny. Dochutit. Nakonec rozvedlat syrové vejce ve sklenici vody a teprve pak vmíchat do vařící polévky. Polévku podávat horkou s kousky masa…




Příště: Ponorková polévka U4 c. a k. korvetního kapitána von Singuleho

Že by? : Mrtví jsou nenasytní (Sacher-Masochova povídka) nebo Pojídání lotosů

Zpět