Záhady Poklady Literatura Zajímavosti Království Slovník Hudba Kdo jsem


Pozoruhodnosti Rhodosu

a tomto větrném řeckém ostrově kde se stékají vody moře Středozemního a Egejského a kde se srážely mnohé kultury lze spatřit i jiné zajímavosti než pláže a hotely….

Ostrov střežily mnohé johanitské hrady, ba i templářská posádka tu byla….

Například Lindos, kdys hlavní město Rhodos…



Dalším hradem na východní straně ostrova je Feráklós.



Příkladem hradu více ve vnitrozemí budiž Asklipio…



Na východní straně ostrova spatříme hrad Monolithos.



Severněji je možno navštívit trosky hradu kritinijského…



Tolik k pětici hradů rhodoských, často fotografovanou pevnost v Rhodu najdete všude, chybí zde ještě fotografie pyrgoského, archangelského a kamiroského hradu. Málokdo ovšem ví, a koupe se doslova a bydlí pár metrů, od pevností takřka současných. V letech 1974-75, když začalo přituhovat v řecko tureckém konfliktu o Kypr- objevily se na plážích Rhodu bunkry…nejsnadněji je najdete v afantském zálivu u obce Afandou.



Pojedete-li po východní straně ostrova dolů na jih a odbočíte v Gennádiu do obce Váti, naleznete zde u cesty jen tak tři tanky M-24 Chaffee, stejnými tanky byla osvobozena Plzeň a armáda Chile je používala až do roku 1999.



Ve vnitrozemí lze spatřit vojenské posádky a také asi nejmodernější vojenské zařízení na ostrově, radar velmi podobný tomu americkému, který má stát u nás. Zahledíte-li se na nejvyšší horu pohoří Ataviros- uvidíte jej coby bílou kouli na pravé straně.



K radaru jsem se nakonec s naším autem neodvážil, byť prý na vrchol vede cesta. Ač vybaven velkým autem 2.0 16V dost často v horách nestačil a řazení na jedničku a dvojku bývalo nutností. Rhodskou specialitou je, že auta v půjčovnách jsou malá a velmi špatně motorizovaná. Octavie zde jezdí, ale ta z půjčovny bude mít jistě 1,4 16V motor, nejslabší, co vůbec půjde. Velké auto zajistilo na ostrově aspoň nadbytek místa a respekt ostatních účastníků, kdy i bavoráky poctivě úzké cesty v horách před Trajetem vycouvávaly.



Opusťme teď vojenskou techniku a pojďme k něčemu život dávajícímu- tedy vodě. Je zajímavé, že tuto stavbu vybudovali okupanti ostrova z II. Světové války Italové. Jedná se o zavlažovací tunel u Epta Piges – sedm pramenů. Tunel je neosvětlený, 180 metrů dlouhý a dá se projít na druhou stanu. Vody mi bylo tak někde nad ponožky, uložení pod povrchem jsem podle středové šachty hádal v maximálním místě kolem osmi metrů. Větší problémem byla snad jen jeho výška a šířka, v 2/3 jsem šel předkloněný a občas jsem zadrhl rameny. (Jsem totiž mohutné postavy :-) ).



Na ostrově je také místo, které vyhledávají manželské páry, kterým se nedaří počít potomka. Je jím klášter Tsambika. Je postaven na útesu a silnička vedoucí nahoru byla pro mne snad největším stoupáním, které jsem kdy autem vyjel (navíc osmimístným). Dalších tři sta schodů v teplotě 45 stupňů je opravdovou chuťovkou. Je zasvěcen Matce boží. Tsambika znamená v rhodském nářečí "ohnivá záře" a o založení kláštera se traduje legenda, Podle ní žili nedaleko odtud bezdětní manželé, kteří se už vzdali naděje na potomstvo, když tu jedné noci muž uviděl na hoře tajuplnou ohnivou záři. Další noc tam byl oheň znovu a následující také. Muž se vypravil na horu a na místě, kde vídal oheň, našel ikonu Matky boží. Zapřísáhl se, že k její poctě vystaví klášter, když jeho žena otěhotní. Když se vrátil domů, řekla mu manželka, že čeká dítě. Narodila se jim holčička, jíž dali jméno Tsambika, a muž nechal postavit klášter, jak slíbil. Tsambika a Tsambikos jsou dodnes typická rhodská jména. Bílý klášterní kostel je tradičním poutním místem. V souvislosti s Tsambikou je zajímavé přečíst si tento český odkaz: http://www.sunvia.sk/cestopisy/rhodos-2005/



Je-li Tsambika nakloněna početí potomka, pak pahorek Filerimos (řecky milovník samoty) je vhodným místem pro křest. Zde na úpatí stálo antické město Ialysos a nahoře v italskými okupanty založeném borovém parku stojí johanitský kostel, vedle kostela lze spatřit do země zapuštěnou křtitelnici, která byla kdysi součástí už nestojící trojlodní baziliky a i ta stála na základech antického chrámu Athény Poliás . I dnes se zde odehrávají křty, díky němu jsem se zde dostal i v zavírací den.



Pro představu o východní nádheře kostelů, zde fotografie vnitřku klášterního kostela svatého Nektaria ve vnitrozemí.



A detail skříně z kostela v Siáně na pálení tenkých svěc za vaše blízké, tím detailem je dvouhlavá orlice se kterou se jako s archetypem setkáváme velmi často. Tato orlice prý v ortodoxní církvi znamená křesťany východní a západní.



Jako symbolický střed ostrova jsem ale pociťoval, vážnost starých zdí- připomínající počátky románských kostelů u nás- Agios Nikolaos u Fontoukli (Fontoukli= lískové oříšky). Kdysi byl hlavním kostelem zaniklého kláštera.



Za kostelem leží kámen s drážkou a tak mi zůstává zastřeno k čemu tento kámen sloužil. Nevíte? Napište.



Mapa Rhodos

Klikni pro zvětšení

Vše se cyklicky vrací. První snímek zachycující hrad v Lindosu si zahrál hned v prvních minutách zajímavého válečného filmu Escape to Athena - Útěk na Athénu z roku 1979. Je to ten hrad, který zahlédnete po najetí detailu na onu vlajku nad antickými zříceninami, kameraman si dal jistě záležet aby dlouho trvalo než se na ní objeví hákový kříž. Ve filmu se kromě klasického děje objevuje raketa V2, odpalovaná z kláštera, který je úplně vykuchán a jen zvenku vlastně připomíná klášter. Britové, kteří excelentně zvládli vykreslit reálie, jak to asi v takovém německém bunkru tajných zbraní odplaty vypadalo si pohrávají ne s úplně lichou myšlenkou řiditelných raket V2 naváděných na spojenecký vyloďovací konvoj.




© Milan Kučera L.P. 2007

Z mých informací čerpal a doplnil zde: http://www.davar.cz/badatelna/xref/opev_rhodos.htm


! Dovolená na Rhodu !


Zajímavé : Poklad na nedalekém ostrově nebo skvělý kousek izraelských tajných služeb

Zpět